Ustne vode
Ustne vode so priročen pripomoček, lahko dosegljive, različnih okusov in barv, vsebujejo takšne in drugačne dodatke. Večina jih uporablja z namenom, da dodatno razkužijo ustno votlino, da bi očistili, česar ščetka ni, da bi prikrili ustni zadah morda pozdravili vnetje dlesni.
Preden se odločite uporabljati ustno vodo, se morate vprašati, zakaj?
Če ustno vodo uporabljate zato, da bi razkužili ustno votlino in s tem uničili bakterije (predvsem tiste, ki povzročajo karies in parodontalno bolezen), morate vedeti, da ustna voda ne zna izbirati med slabimi in dobrimi bakterijami. Z rednim spiranjem ustne votline boste nenehno uničevali tudi dobre bakterije. S tem pa boste uničevali ustno mikrobioto.
Če uporabljate ustno vodo, da bi odstranila obloge, ki jih ščetka ni … se vprašajte, zakaj bi potem sploh morali ščetkati? Če bi ustna voda odstranila malo zobnih oblog, bi najbrž lahko odstranila tudi več oblog? Žal ne deluje tako. Zobne obloge je treba temeljito odstraniti mehansko.
Če menite, da potrebujete ustno vodo, ker imate slab ustni zadah, je to pomemben alarm, ki vam sporoča, da imate najverjetneje v ustih vnetje. Le tega nikakor ne smete prikrivati, temveč ga je treba zdraviti. Če vnetje zdravimo pravočasno, ne pusti posledic, ali zelo blage. V nasprotnem primeru lahko ostanete tudi brez vseh zob. Ker vnetje dlesni običajno poteka počasi in neboleče, zanj sploh ne veste, če niste strokovnjak. Ustni zadah je poleg krvavitve iz dlesni ob ščetkanju ali grizenju in pordelih ter nabreklih dlesni, glavni znak, da vnetje obstaja. S pomočjo ustnega higienika, zobozdravnika, ali po potrebi parodontologa, lahko vnetje ustavite.
Če uporabljate ustno vodo, ker veste, da so vaše dlesni vnete, morda ne delate velike napake. Vendar vam vseeno svetujemo, da se o uporabi in izbiri primerne ustne vode, posvetujete s strokovnjakom. V zobni ambulanti vam z veseljem svetujemo katera ustna voda in za koliko časa bi bila primerna za vas.
Ustne vode so primerne in zaželene pri zdravljenju različnih ustnih in zobnih bolezni. Predvsem jih uporabljamo in priporočamo kot podporno zdravljenje. Nikakor pa ne kot del vsakodnevne ustne higiene.
Ob nepravilni uporabi se lahko pojavijo različne težave oz. stranski učinki, ki so odvisni od posamezne ustne vode. Naj omenimo nekaj splošnih:
- lokalno draženje v ustih,
- alergična ali preobčutljivostna reakcija in celo, anafilaktična reakcija (redko),
- spremembe v okušanju,
- pekoč občutek,
- luščenje in draženje ustne sluznice,
- zabarvanje zob, plomb in protetičnih nadomestkov, tudi mehkih tkiv,
- otekanje obušesne žleze slinavke,
- nemost in / ali občutek mravljinčenja v ustih,
- suha usta,
- draženje in suhost ustne sluznice,
- bolečine v ustih pri ustnih vodah z večjo vsebnostjo alkohola,
- nastanek ranic v ustih, vnetje dlesni in točkaste krvavitve,
- pri ozdravljenih alkoholikih lahko ustne vode privedejo do ponovnega pitja alkohola,
- podaljšanje dolgih lasastih brbončic jezika,
- možnosti za kislinske erozije zob predvsem pri dolgotrajni uporabi,
- poveča se tveganje za raka v ustni votlini.
Ustni higieniki vas naučimo, kako si pravilno očistite zobe mehansko, vam pokažemo kakšen trik, ki vam delo olajša in svetujemo kateri pripomočki so primerni prav za vas in kako jih uporabljati. Potem potrebe za ustno vodo ne bo. Če se slučajno pojavi, smo vam na voljo!