Se sprašujete ali vaš otrok potrebuje prerez ustnične ali podjezične vezi?
V kolikor se soočate z enim ali več spodaj naštetimi izzivi, vam priporočamo posvet pri specialni pedagoginji Jasni Trapečar Pavšič ali v naši ambulanti pri dr. Ani Janini Boškić.
IZZIVI:
- težavno dojenje
- slabo pridobivanje teže dojenčka
- zelo pogosto ali nemirno dojenje
- refluks, polivanje, napenjanje
- vnetja, poškodbe bradavic, mlečnih vodov, slabša produkcija mleka
- težave pri uvajanju hrane
- težave pri grizenju, žvečenju, požiranju, lizanju, pitju
- senzorni izzivi pri hranjenju
- pogosti gag refleks
- pogosto odprta usta (čez dan in ponoči)
- težave pri artikulaciji govora
- slaba gibljivost jezika
- razvoj ortodontske nepravilnosti
- zategovanje telesa, stalna napetost telesa, slaba drža.
Prerez z laserjem v kombinaciji s posebej prilagojenimi vajami in terapijami lahko odpravi naštete izzive oz. jih bistveno zmanjša ter pomembno izboljša oralne funkcije.
POGOSTA VPRAŠANJA:
Ali sem med posegom lahko z otrokom?
Zaradi varnostnih razlogov dela z laserjem, je priporočljivo, da počakate v čakalnici. Takoj po opravljenem prerezu, boste lahko prišli nazaj v ambulanto in potolažili, oziroma nahranili dojenčka.
Se lahko dojenček takoj po posegu tudi podoji?
Takoj po posegu je celo zaželjeno, da se dojenček podoji. Mogoče bo prvo dojenje tudi malo težavno, saj zaradi omrtvičenosti sluznice, dojenček ne bo imel pravega občutka. Lahko bo tudi malo razdražen.
Kaj lahko pričakujemo ob posegu?
PRED POSEGOM:
Je potrebna redna masaža vezi, MNRI ali miofunkcionalna terapija oz. vaje, priporoča se tudi Kraniosakralna terapija ali osteopatija.
Kaj in kako to počnete, vas temeljito nauči zelo prijazna specialna pedagoginja Jasna.
PO POSEGU:
V izogib zaraščanja vezi je nujna nadaljna masaža na mestu prereza (večkrat dnevno, dlje časa), MNRI ali miofunkcionalna terapija oz. vaje (za sesanje, gibljivost jezika), terapija terapevtskega hranjenja (ob izzivih), logopedska obravnava (ob izzivih govora) ter kraniosakralna terapija ali osteopatija.
Prerez podjezične ali ustnične vezi je kompleksni poseg, če želite dolgoročni uspeh. Ker se tega zavedamo, smo izbrali holistični pristop.
Ali bo moj otrok krvavel po posegu?
Ker bomo prerez izvedli z laserjem, krvavitve ne pričakujemo, saj se kri z laserskim žarkom koagulira. To pospeši tudi celjenje. Celjenje pospešimo tudi s fotobiomodulacijo. Seveda lahko ranica zakrvavi kasneje ob izvajanju masaže, kar jepričakovano, saj se tkivo razteguje.
Ali bo moj otrok čutil bolečino?
Ker se vsak otrok drugače odziva na neudobje in bolečino, lahko po posegu pričakujemo različne odzive. Nekateri otroci bodo več časa prespali, se manj dojili in bili bolj razdražljivi. Pri drugih pa mogoče ne bomo niti zaznali sprememb v obnašanju.
Na dan posega protibolečinska sredstva niso potrebna. Bolečina, oziroma nelagodje se lahko pojavi dan po posegu in vztraja do 5. dne, kar je popolnoma normalno. V primeru, da otroka boli, je priporočljivo, da mu bolečino omilite z analgetiki (Calpol, Brufen), saj bo tako tudi izvajanje vaj in masaže za otroka bolj prijetno. Ranica bo videti nenavadna. Belkasto rumena obloga, ki pa je normalen proces celjenja ustne sluznice. Dojenčkom sluznico omrtvimo s sprejem, večjim otrokom pa omrtvimo sluznico tudi z lokalnim anestetikom.

gibljivost jezika pred in po posegu
Kratka podjezična vez povzroča težave dojenčkom in malčkom pri sesanju, hranjenju, spanju, govoru,…če vezi ne prerežemo imajo kasneje najstniki težave pri drži, dihanju, obliki čeljusti in zob, …in poljubljanju!
sliki prikazujeta razvoj glave (obraza, čeljusti) s priraščeno podjezično vezjo in brez vezi
LASERSKI PREREZ USTNIČNE IN PODJEZIČNE VEZI izvajamo v ordinaciji Medizob, kjer vas sprejme srčna zobozdravnica dr. Ana Janina Boškić.
Ana ima večletne izkušnje z delom v otroški zobni ordinaciji, opravila je številna izobraževanja na področju dela s Fotona Lightwalker laserjem, individualnega pristopa k zobni preventivi in ostala izoraževanja iz področja zobozdravstva za otroke in odrasle.
Kjer je to mogoče, obravnava svoje paciente holistično za doseganje najbolših dolgoročnih ciljev.
Najdete nas na naslovu: Stadionska ulica 4, 2342 Ruše
Kontaktirate nas lahko preko telefona: 040 517 226 ali
e-maila: ordinacija@medizob.si in otroska-zobna@telemach.net
V TESNEM, NEPOGREŠLJIVEM SODELOVANJU z Jasno Trapečar Pavšič.
Jasna je profesorica specialne in rehabilitacijske pedagogike, terapevtka za nevro-senzo-motorični razvoj po metodi MNRI®, za miofunkcionalano terapijo in terapevtsko hranjenje.
Deluje v Mariboru, v okviru Zasebne specialno-pedagoške svetovalnice Jasna, kjer dela z dojenčki, malčki, starejšimi otroki in odraslimi z različnimi izzivi, svetuje staršem, izvaja seminarje in delavnice. Je predavateljica za področja razvoja in vzgoje otrok.
Najdete jo na naslovu: Kettejeva ulica 2, 2000 Maribor
Kontaktirate jo lahko preko telefona: 031 869 198 ali
e-maila: jasna.trapecar@gmail.com