Stres in čustveni dejavniki lahko igrajo pomembno vlogo pri razvoju bolezni dlesni oziroma bolezni obzobnih tkiv. Stopnja bolezni se lahko poveča s stresom, ki ga doživljamo. Takrat je naše telo bolj dovzetno za okužbe, manj smo motivirani pri skrbi za zdravje, pogosto se zatekamo k škodljivim razvadam kot je kajenje in slaba prehrana ter pozabljamo na pravilno čiščenje zob.
V zvezi z zapleti povezanimi med stresom in ustnim zdravjem sem opisala nekaj pogostih pojavov, s katerimi se sicer soočamo že od nekdaj. V tem obdobju pa še toliko bolj intenzivno.
Dodane so tudi povezave, kjer lahko razširite temo in izveste še več. Na koncu je pripet še strokovni članek na temo stresa in ustnega zdravja.
Stres vpliva na naše razpoloženje. V času epidemije zaradi Covid-a, smo obremenjeni na več področjih. Skrbi nas za svoje zdravje in zdravje naših bližnjih. Srbi nas za obstoj zaposlitve. Skrbi nas za šolanje naših otok. Ne nazadnje, nas skrbi za prihodnost države in celega sveta. Take vrste stresa nismo navajeni, zato se z njim težje spopadamo. Tolaži nas lahko dejstvo, da v tem nismo sami in da se vsako slabo obdobje prej ali slej konča.
STRES IN USTNA HIGIENA
Predstavljajte si običajno obdobje stresa pred časom epidemije. Ko smo bili preobremenjeni v službi pred prazniki, ko smo se spopadali z iskanjem stanovanjskega kredita, selitev, nenaspanost zaradi novorojenčka,… Že taka obdobja, so lahko pustila posledice, ki so se odražale kot bolezni dlesni. Predvsem zato, ker smo zaradi skrbi za druge stvari pozabili na skrb za pravilno ustno higieno. Stres, ki vpliva na naše razpoloženje povzroči, da preskočimo ščetkanje in čiščenje zob ali zobe umijemo na hitro in površno. Napake vsak dan se seštevajo. Ker nismo pozorni, jih opazimo šele takrat, ko so vidne posledice. Opazimo krvav izpljunek ob ščetkanju, pordelo in otečeno dlesen. Pogosto se zgodi, da omenjenih prvih znakov sploh ne opazimo. Ponovno zato, ker nismo pozorni, naše misli so preusmerjene drugam. Vnetje dlesni bi opazil zobozdravnik ali ustni higienik pri rednem pregledu.
Vendar so tudi ti zdaj redkejši in zlahka se zgodi, da bodo minila leta preden bomo opazili, da v ustih ni vse vredu. Če ne prej, opazimo posledice nepravilne ustne higiene takrat, ko se zobje začnejo majati ali celo izpadati. Da bi se izognili pojavu ustnih in zobnih bolezni, moramo ščetkati dovolj časa, natančno in nežno, da ne naredimo poškodb. Ščetkati moramo vse zobne površine, tudi medzobne prostore! Dolžino časa si določimo z uro ali pesmijo. Ščetkanje ene strani zobnega loka naj traja vsaj 1 minuto!
S klikom na povezavo se odpre video posnetek pravilnega ščetkanja zob: https://www.youtube.com/watch?v=E8Rab10xnrY in zakaj je pravilno čiščenje tako pomembno: https://www.medizob.si/zobne-obloge/
Očistiti je potrebno tudi medzobne prostore, saj zobna ščetka tja nikakor ne seže. Medzobne prostore najbolje očistite in vzdržujete po temeljitem profesionalnem čiščenju mehkih in trdih zobnih oblog. To opravimo ustni higieniki več kot odlično! Takrat tudi izmerimo in priporočamo primerno velikost medzobnih ščetk, kar je zelo pomembno za učinkovito uporabo. Najbolje je, da slednje obnavljate vsaj 1x letno.
S klikom na povezavo se odpre video posnetek pravilnega čiščenja medzobnih prostorov: https://www.youtube.com/watch?v=WAWa3IO7XjU in še več o čiščenju medzobnih prostorov: https://www.medizob.si/ciscenje-medzobnih-prostorov/
STRES IN USTNE BOLEZNI
Poleg vnetih dlesni ali kariesa so lahko še druge posledice stresa. Zaradi padca odpornosti se lahko na ustni sluznici pojavijo manjše ali večje ranice imenovane AFTE. Načeloma niso nevarne, so precej boleče in izginejo v približno 10 dneh. Če ne izginejo in se celo večajo, moramo nujno obiskati zobozdravnika in ranice pokazati. Afte blažimo z laserjem, z geli, ki vsebujejo anestetik, blagimi ustnimi vodicami, se izogibamo vroči, kisli, pekoči in slani hrani. Pomagajo tudi Do Terra naravna eterična olja, vendar le taka, ki so certificirana za uporabo v ustih in se o tem predhodno posvetujemo s strokovnjakom https://www.doterra.com/NZ/en_NZ/brochures-magazines-doterra-living-a-guide-to-a-clean-and-healthy-mouth , v zvezi z Do Terra izdelki priporočam strokovnjakinjo Sanam F. Novak: https://www.sanam-s.com/
Zaradi napetosti in zaskrbljenosti, se lahko pojavi BRUKSIZEM ali ŠKRIPANJE Z ZOBMI. Predvsem ponoči, pa tudi čez dan, nezavedno stiskamo čeljusti. Te sile so ogromne in privedejo do obrabe zob, bolečin v sklepu, ki se lahko nadaljujejo v glavobole in nespečnost tistih, ki spijo poleg nas. Take težave nekoliko reši silikonska opornica, ki jo izdelamo po meri v zobni ordinaciji. Na dolgi rok pa zagotovo pomaga meditacija, zmanjšanje stresnih dejavnikov, avtogeni treningi, špotne aktivnosti, izogibanje ekranom pred spanjem, pomirjevalni rituali pred spanjem,…
S klikom na povezavo se odpre video posnetek za sproščanje, ki ga lahko uporabite kadarkoli v dnevu: https://www.youtube.com/watch?v=YBNy6KxlmPE in nekaj o pravilnem dihanju, saj je pravilno dihanje prvi ukrep v preprečevanju stresa, panike, za zbranost, urejenost misli in boljšo koncentracijo: https://www.jogaklub.com/5vejjoge#jogijskodihanje
STRES IN PREHRANA
Ko smo v stresu, se lahko zatečemo k nekaterim nezdravim prehranjevalnim navadam. Predvsem kadar kombiniramo zgoraj naštete vrste skrbi in zaprtje med štiri stene. Sladka pijača ter sladki in pogosti prigrizki povzročajo več zobnih oblog in s tem večje število bakterij. Bakterije pa povzročajo nastanek kariesa in vnetje obzobnih tkiv. Zadnje kar si želimo v tem času pa je, da nas poleg vseh skrbi bolijo še zobje! Namesto, da v času stiske posegamo po prigrizkih, raje pojdimo ven na zrak. Najbolje v naravo, med drevesa, na travnik, čim dlje od prometa in hrupa. Če nam dopušča zdravje – tekajmo, skačimo, se lovimo, hodimo nekoliko hitreje, dvignimo srčni utrip, se prepotimo in se fizično utrudimo.
S klikom na povezavo se odpre zapis o živilih, ki stres zmanjšujejo. Vsekakor, pa bomo naredili veliko, če bomo namesto po sladkarijah ali slanih prigrizkih, alkoholu ali cigaretih posegli po sadju in zelenjavi: https://www.holistic.si/stres-6-vrst-hrane-ki-vam-pomaga-pri-zmanjsanju-stresa/
S klikom na povezavo se odpre strokovni članek o povezavi med stresom in ustnimi boleznimi: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3895311/
Največ kar lahko storimo v tem norem času je, da ostanemo zdravi. To pa ne ne pomeni le, da se ne okužimo s Covid-om, pač pa, da ne zbolimo za vrsto dodatnih bolezni. Če bomo preobremenili misli z zgoraj naštetimi aktivnostmi, bo ostalo bolj malo časa za razmišljanje o slabih stvareh in čas bo hitreje minil.
Želim vam veliko nasmejanih dni in dobre volje!
Mateja